Prawa autorskie

Podział praw autorskich:
  1. autorskie prawa osobiste - są to prawa do "ojcostwa utworu", czyli do powiązania nazwiska autora z jego dziełem. Prawa te nigdy nie wygasają i są z natury rzeczy niezbywalne. Nie można się ich zrzec ani przenieść na inną osobę
  2. autorskie prawa majątkowe - są to prawa zabezpieczające interesy twórców utworów albo wydawców, którzy nabyli od autora prawa majątkowe do rozporządzania nim. Prawa te wygasają po 70 latach od śmierci autora lub po 70 latach od rozpowszechnienia utworu, gdy autor nie jest znany
Powodem wprowadzenia praw autorskich majątkowych było zabezpieczenie interesów twórców oraz wydawców. Efektem naruszenia tych praw są m.in. następujące szkody:
  1. utrata przez twórców zysków z tytułu rozpowszechniania utworów;
  2. straty firm zajmujących się dystrybucją i promocją utworów;
  3. straty państwa związane z nie odprowadzonymi podatkami;

Zgodnie z prawem autorskim, bez zezwolenia posiadacza autorskich praw majątkowych do programu, jego legalny użytkownik może:

  1. utworzyć jedną kopię zapasową, jeśli jest to niezbędne do korzystania z programu komputerowego – obserwować, badać i testować program komputerowy
  2. zwielokrotniać kod, jeśli jest to niezbędne do uzyskania informacji koniecznych do osiągnięcia współdziałania niezależnie działającego programu.

Autorskie prawa majątkowe obejmują (użytkownikowi nie wolno tego robić bez pozwolenia):

  1. trwałe lub czasowe zwielokrotnianie programu komputerowego, dekompilacja kodu
  2. dokonywanie jakichkolwiek zmian w programie,
  3. rozpowszechnianie programu lub jego kopii.



Przykłady naruszenia praw autorskich

  1. Naruszeniem praw autorskich jest np. likwidacja podpisów zdjęć, udostępnionych np. w ramach darmowych kolekcji na stronie WWW, oraz tzw. cyfrowych „znaków wodnych”, np. z logiem autora.
  2. Nawet, gdy wymienione materiały są udostępnione darmowo, nie zwalnia nas to z respektowania osobistych praw autorskich twórcy.
  3. Podobnie w przypadku np. skryptów w programowaniu. Likwidacja komentarzy z nazwiskiem lub adresem mailowym autora jest naruszeniem praw autorskich.
  4. Naruszeniem praw autorskich jest samowolne wprowadzenie utworu muzycznego do sieci w postaci pliku MP3, bez zgody osoby uprawnionej.
Aby legalnie rozpowszechniać utwory w Internecie, należy zawsze uzyskać zgodę autora, producenta lub innej osoby uprawnionej do utworu.



Źródła:
  1. Media informacyjne